Konkurs recytatorski

 

Niektórzy lubią poezję

Niektórzy – czyli nie wszyscy.
Nawet nie większość ale mniejszość.
Nie licząc szkół, gdzie się musi,
i samych poetów,
będzie tych osób chyba dwie na tysiąc.

 

Tak o poezji pisała przed laty Wisława Szymborska. Z uśmiechem wspominałam ten wiersz podczas konkursu recytatorskiego, który odbył się w naszej szkole 12 maja. Słoneczne sobotnie popołudnie, a chłodna sala wypełniona aż po brzegi.

Konkurs recytatorski

 

W naszej szkole nikt „nie musi”, a jednak zjawiła się pokaźna grupa uczniów, którzy z zapałem recytowali polskie wiersze, a potem uczestniczyli we wspólnej majówce. Konkurs poezji patriotycznej pt. „Do kraju tego…” zorganizowany został z okazji Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uczestnicy recytowali między innymi wiersze C.K. Norwida, W. Szymborskiej, St. Wyspiańskiego, M. Konopnickiej, Wł. Bełzy.

Konkurs recytatorski

 

Konkurs odbył się w trzech grupach wiekowych. Ponadto swoje umiejętności recytatorskie zaprezentowali dorośli. Zarówno Małym jak i Dużym udzieliła się trema. Wsłuchani w przepiękne wiersze o Ojczyźnie poczuliśmy się szczególną wspólnotą, a trema szybko ustąpiła miejsca wzruszeniu. 

Konkurs recytatorski

 

Jury nie miało łatwego zadania! Kiedy Przewodnicząca Pani Karolina Paprocka oraz Państwo Anna i Arkadiusz Jagodzińscy udali się na burzliwe obrady, my postanowiliśmy skorzystać ze sprzyjającej nam pogody. Na szkolnym dziedzińcu zatańczyliśmy poloneza, stworzyliśmy ogromną, biało-czerwoną flagę, a najmłodsi przygotowali bukiety kwiatów w barwach narodowych. Jak na majówkę przystało nie zabrakło też kiełbaski z grilla i słodkości. Z nowymi siłami wróciliśmy do sali, by poznać werdykt jury, a potem wspólnie zaśpiewać harcerską pieśń patriotyczną pt. „Jak długo w sercach naszych”.

Chociaż w konkursie przyznano wyróżnienia, to śmiało możemy powiedzieć, że wszyscy uczestnicy są zwycięzcami. Serdecznie gratulujemy uczestnikom konkursu i dziękujemy Paniom Nauczycielkom, Rodzicom, Jury oraz Pani Natalii za pomoc w organizacji tego szczególnego wydarzenia. Możemy być dumni, że z takim zapałem podtrzymujemy polskie tradycje i że to właśnie w naszej szkole spotykają się ci, którzy lubią poezję ...

A oto nazwiska nagrodzonych:

Grupa I

1. miejsce: Natalia Staniszewska
2. miejsce: Klaudia Cygan
3. miejsce: Sergiusz Lipa
Wyróżnienie: Filip Kuziak

Grupa II

1. miejsce: Antonia Karwat
2. miejsce: Dominik Pałka
3. miejsce: Maja Kuziak
Wyróżnienie: Marco Walusiak

Grupa III

1. miejsce: Bartłomiej Karczyński
2. miejsce: Laura Szewczyk
3. miejsce: Emilia Pardo
Wyróżnienie: Anna Fąferko

Spośród dorosłych wiersze recytowali:

Danuta Staniszewska
Diana Lipa
Agnieszka Rosa
Radosław Kuziak
Janusz Foremny.

Aneta Szalacha

Logo Fundacji Wolność i Demokracji

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach sprawowania opieki Senatu RP nad Polonią i Polakami za granicą w ramach realizacji projektu "Pod znakiem białego orła. Wspomaganie i rozwijanie szkolnictwa polonijnego w Niemczech"

Logo Senatu Rzeczypospolitej Polskiej